Samovražda - Pomoc existuje.
10. september je medzinárodným dňom prevencie samovrážd. Podľa štatistík WHO spácha samovraždu ročne viac ako 700 000 ľudí. So započítaním nedokonaných samovrážd je konečné číslo navýšené podľa odhadov minimálne o 10%. Tento údaj je alarmujúco vysoký a môže za to aj fakt, že duševné choroby a samovražda stále predstavujú akési spoločenské tabu. Z toho dôvodu mnoho ľudí odbornú pomoc nevyhľadá. Nikdy nevieme, kedy sa naši blízky ocitnú v životnej situácii, kedy sa im samovražda bude zdať ako jediné možné riešenie ukončenia svojej neutíchajúcej bolesti.
Počas života sa väčšina ľudí dostane do životnej situácie, kedy sa vo filozofickej rovine zaoberá s myšlienkou na samovraždu. Dôvody, pre ktoré sa jedinci rozhodnú pre samovraždu, sa rôznia a môžeme ich podľa Frankla (2021) rozdeliť do 4 kategórií. Prvou z nich je, ak človek vplyvom choroby alebo úrazu zažije zmenu svojho telesného stavu a s novou situáciou sa nedokáže vyrovnať. V druhom prípade ide o ľudí, ktorí svojou samovraždou, chcú v okoliu vyvolať pocity viny za spôsobenú smrť, ide o trestanie okolia za konanie, ktorý jednotlivec považuje za nesprávne. V treťom prípade samovrah pociťuje vyčerpanie zo života, respektíve stratil akýkoľvek zmysel vo svojom živote pokračovať. Štvrtú skupinu ľudí, by sme mohli zaradiť aj do predošlej skupiny, pretože sa jedná o ľudí, ktorí stratili vieru v zmysluplnosti ďalšieho žitia, v tomto prípade sa jedná o tzv. bilančnú samovraždu. Človek si vytvorí zoznam toho, čo mu život prináša a čo mu v živote chýba.
Akými fázami si prechádza človek, ktorý uvažuje nad samovraždou ? Aké situácie môžu byť spúšťačmi?
Aj keď samovražda blízkej osoby je zvyčajne náhla a nečakaná, v skutočnosti jej predchádza niekoľko krokov, pri ktorých môžeme spozornieť. Ako prvé prichádza pocit únavy zo života pocitom nezmyselnosti. V ďalšom kroku sa objavujú myšlienky na smrť a na samovraždu. Nakoniec nasleduje presný plán a a jeho vykonanie. Mätúce môže byť aj štádium, kedy sa jednotlivec pre samovraždu definitívne rozhodne a pôsobí pokojným a vyrovnaným dojmom.
Ktorí ľudia sú najviac ohrozenou skupinou? Aké sú varovné signály, pri ktorých sa oplatí spozornieť?
Samovražda postihuje všetky vekové skupiny. Častejšie však páchajú samovraždu muži ako ženy. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia duševne chorí, ľudia trpiaci závislosťami a neliečiteľnými telesnými chorobami. Viac ohrozený sú aj ľudia, ktorý si prechádzajú intenzívnou bolesťou v podobe úmrtia rodinného člena, straty zamestnania, spoločenského postavenia a mnohých ďalších strát, ktorý život vo svojej farebnosti prináša.
Varovné signály môžu vyzerať rôzne, no najčastejšie zahŕňajú nasledovné znaky v správaní a v prežívaní:
Vyhrážanie sa samovraždou a hľadaním spôsobov ako to spraviť
Sociálna izolácia
Zanedbávanie osobnej hygieny
Strata zmyslu života
Nespavosť a problémy so spánkom
Dramatická zmena nálad alebo naopak náhle upokojenie
Užívanie návykových látok
Zbavovanie sa cenností
Strata hmotnosti v dôsledku nedostatočného stravovania
Pocit bezcennosti
Riskantné správanie ( napr. nebezpečná jazda autom)
Ako sa rozprávať s niekým, kto sa pohráva s myšlienkou na samovraždu?
Hovoriť otvorene o samovražedných myšlienkach a pocitoch, môže zachrániť život. Aj keď máte len malé podozrenie, že niekto vo vašom okolí zvažuje možnosť samovraždy, skúste sa k danej osobe priblížiť. Mnohým môže spôsobovať rozpaky, ako zvoliť tie správne slová. Vo všeobecnosti je však dôležité byť starostlivý, prejaviť skutočný záujem a aktívne počúvať bez akýchkoľvek posudzujúcich komentárov. Umožnite, aby sa osoba mohla zdôveriť so svojimi pocitmi a myšlienkami, pre ktoré uvažuje nad samovraždou.
Pripravte sa aj na to, že sa Vám nemusí chcieť zdôveriť. V tom prípade jej môžete ponúknuť možnosť vyhľadania odbornej pomoci/ lekára. Prípadne upozorniť na možnosť bezplatnej a anonymnej online poradne pre mladých ľudí IPčko.sk (www.ipcko.sk), poradna@ipcko.sk
Ak máte podozrenie, že osoba nevyhľadá pomoc a plánuje spáchať samovraždu, môžete sa obrátiť na vyššie uvedené orgány a požiadať o pomoc pri ďalšom postupe. Napriek veľkému úsiliu sa môže stať, že sa samovražde nepodarí zabrániť.
Postarajte sa o seba
Pomôcť niekomu, kto má sklony k samovražde, vie byť vyčerpávajúca a náročná. Nezabudnite sa po tejto skúsenosti o seba dôkladne postarať.
Zdroje:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/suicide
https://mhfa.com.au/sites/default/files/mhfa-guidelines-suicide-revised-2014.pdf
Frank, V. E. (2021). Napriek všetkému povedať životu áno. (1th ed.). Easton Books.