Pohreb nenarodeného dieťaťa.
Niekedy sa stáva, že vytúžené bábätká sú s nami len na krátky čas. Možno neprišli v pravú chvíľu, možno neboli zdravé, možno tu mali byť len nachvíľu... možno.
Ak cítite potrebu dôstojnej rozlúčky so všetkým , čo k tomu patrí, máte možnosti.
Potratila som dieťatko, čo má robiť?
V prípade, že ste dieťatko potratili spontánne doma, je dôležité kontaktovať gynekológa, prípadne rovno zájsť do najbližšej nemocnice. Lekár vás vyšetrí a plod prevezme patologické oddelenie. Na základe Zákona o pohrebníctve č.131/2010 Z.z, konkrétne v časti Zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami" je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný vydať bezodkladne na požiadanie potratený alebo predčasne odňatý ľudský plod rodičovi, ktorý o jeho vydanie požiada, respektíve ním poverenej pohrebnej službe na pochovanie.
Aké administratívne náležitosti musia byť splnené na to, aby mi nemocnica vydala plod na pochovanie?
V praxi to funguje tak, že rodič (matka, alebo otec) požiada gynekologicko-pôrodnícke pracovisko o pochovanie dieťaťa. Každé gynekologicko- pôrodnícke oddelenie má k dispozícii tlačivo Žiadosť o pochovanie plodu. Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko následne vyplní v spolupráci s rodičom žiadosť o pochovanie.
Žiadosť pozostáva z originálu a štyroch kópií. Originál zostáva na gynekológii a ostatné kópie sú spolu s pozostatkami zaslané na patológiu.
Jedna kópia zostáva na patológii, druhá sa odovzdá pohrebnej službe a tretia rodičovi. S kópiou žiadosti rodič obstará pohreb v pohrebnom ústave.
Patológia nakoniec vydá pozostatky na pochovanie vtedy, keď pohrebná služba predloží doklad o obstarávaní pohrebu a ak sú splnené všetky ostatné podmienky podľa zákona. Je teda dôležité kontaktovať po návrate od gynekológia pohrebnú službu, ktorá jediná ma na základe poverenia premiestniť bábätko z nemocnice, do svojich priestorov, kde s ním následne môžete ďalej manipulovať.
Musím dieťatko pochovať?
Nie nemusíte. Podľa zákona o pohrebníctve, ak sa ostatky dieťaťa po potrate nepochovajú, alebo ak sa nepoužijú na vedecké, liečebné, preventívne alebo výučbové účely a ak neexistuje podozrenie z trestného činu, musia sa spopolniť v spaľovni. Ak sa však rozhodnete bábätko prevziať, zákon vám ukladá povinnosť ostatky pochovať, v opačnom prípade vám hrozí trestné stíhanie v súvislosti s hanobením ľudských pozostatkov, ako ukladá zákon.
Ako je to s pohrebnými nákladmi?
Vyhláška MZSR upravuje rozdiel medzi potratom a dieťaťom, ktoré sa narodí v poslednom trimestri tehotenstva mŕtve, respektíve prežije len niekoľko hodín. za potratený plod považuje dieťa bez známok života a s pôrodnou hmotnosťou nižšou ako 1000 gramov a "ak hmotnosť nemožno zistiť a ide o tehotenstvo kratšie ako 28 týždňov".
Rovnako sa za potrat považuje ukončenie tehotenstva v prípade, že "plod prejavuje niektorý znak života a jeho pôrodná hmotnosť je nižšia ako 500 g, ale neprežije 24 hodín po pôrode.
Potratené plody nie sú evidované v matrike a nemajú ani pridelené rodné číslo.
Pozostalí nemajú nárok na pohrebný príspevok (pretože v tomto prípade nejde o oficiálneho občana mesta, obce).
Do 28 týždňa tehotenstva sa teda nevystavuje ani úmrtný list.
Ak sa napriek tomu rozhodnete pre klasický pohreb, teda pochovanie do zeme, jeho cena sa môže vyšplhať zhruba do výšky 300 Eur. V prípade, že využijete rodinné hrobové miesto, teda plod uložíte do rodinnej hrobky, tam sú náklady nižšie.
Ako obstarať obrad?
Je len na vás, aký spôsob rozlúčky so svojim dieťatkom zvolíte. Môže to byť intímny obrad v okruhu najbližšej rodiny, prípadne s priateľmi, môže mať charakter civilného obradu alebo cirkevného obradu. Nebojte sa osloviť kňaza, ktorému dôverujete, cirkev je naklonená odslúžiť aj takúto formu rozlúčky. Čo sa týka uloženie zostatkov, namiesto truhly môžete zvoliť drevenú krabičku, ktorú si s pomocou rodiny alebo sama v tichosti pomaľujete, prípadne môžete na internete zakúpiť spomienkový box, kde vložíte okrem bábätka hračku, dopis, deku, knižku. V prípade, že uprednostňujete ekologický spôsob pochovania, môžete zvoliť krásnu, rozložiteľnú ekologickú urnu.
Dovoľte si usporiadať takú rozlúčku, akú potrebujete a dať najavo svoje potreby. Je to veľmi dôležitá časť v zdravom procese smútenia. A máte na to právo