Ako sa vyrovnať so stratou mamy / milovanej osoby?
Nezávisle od toho, či smrť mamy zažijeme v detskom veku alebo až počas dospelosti, či nás vzťah bol plný porozumenia alebo konfliktov, strata mamy je vždy veľmi náročnou skúsenosťou a smútok, ktorý zažívame môžeme vnímať ako ohromujúci. Našu stratu môžeme pociťovať ešte silnejšie v období sviatkov, kedy sme boli zvyknutí tráviť viac spoločného času.
Ako sa môžete o seba postarať ?
1. Dovoľte si autenticky prežívať a vyjadrovať svoje emócie
Po strate milovanej osoby je prirodzené pociťovať širokú škálu emócií od hnevu, smútku, viny až po vyčerpanie. Ak cítite potrebu plakať, plačte, ak potrebujete byť chvíľku osamote, alebo naopak, máte možnosť byť s chápajúcou a podporujúcou osobou, doprajte si to. Čas, ktorý potrebujeme na vyrovnanie sa so stratou a aj spôsob, ktorý nám pomáha, je pre každého individuálny. Naša bolesť môže ustúpiť, až keď ju prijmeme a spracujeme.
2. Postarajte sa o svoje psychické a fyzické zdravie
Vyvážená strava, zdravý pohyb, prechádzka v prírode, alebo akákoľvek iná aktivita, ktorá Vám prinesie dobrý pocit, Vám môže prispieť k tomu, aby ste sa cítili lepšie. Nezabudnite dbať ani na zdravý spánok, ktorý môže byť vplyvom intenzívnych emócie nedostatočný a môže narúšať vaše bežné fungovanie.
3. Trávte viac času s blízkymi/ s rodinou
Ak máte tú možnosť, trávenie času s blízkymi a zdieľanie si spoločných spomienok, môže byť tiež nápomocné a prospešné v procese smútenia pre obe strany. Počas výročí, ktoré sú častokrát neľahké, si môžete spoločnou aktivitou, ktorá je Vám všetkým príjemná, a ktorá Vám mamu/milovanú osobu pripomína uctiť jej pamiatku.
Bolesť, ktorú cítite po strate milovanej osoby je prirodzená a nikomu sa v určitom životnom období nevyhne. Ak aj po dlhšom čase máte pocit, že bolesť neustupuje a Vy sa nedokážete vrátiť k svojmu bežnému životu, či Vám len chýba osoba, s ktorou by ste sa mohli bez posudzovania a strachu z nepochopenia podeliť o svoje prežívanie, môžete skúsiť vyhľadať odbornú pomoc v podobe psychológa, skupinovej terapie či smútkovej terapie.
Použité zdroje: https://www.apa.org/topics/families/grief